fbpx

Czy jeśli dostałem mandat podczas wypadku przysługuje mi odszkodowanie?

Dostanie mandatu podczas wypadku jest równoznaczne z byciem sprawcą wypadku drogowego. Sprawca wypadku również będzie miał prawo do otrzymania odszkodowania natomiast warto podkreślić, że nie będzie to odszkodowanie wypłacone w ramach polisy OC. 

Jeżeli sprawca wypadku miał wykupioną polisę auta NNW(Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych), a do tego on lub któryś z pasażerów doznał uszczerbku na zdrowiu, powinien on zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Na tej samej zasadzie można oczekiwać wypłaty odszkodowania z tzw. odszkodowań na życie, które mogą być wykupione prywatnie lub w ramach ubezpieczeń grupowych w miejscu pracy. 

Jeżeli sprawca posiada ubezpieczenie AC nie ulega wątpliwości fakt, że otrzyma on wypłatę należnego odszkodowania. W sytuacji, w której posiadał on wykupioną polisę na swoje auto, może liczyć na bezpłatną naprawę, ewentualnie wypłatę tzw. szkody całkowitej. Ubezpieczenie AC pokrywa jednak wyłącznie szkody majątkowe. Nie dotyczy stanu zdrowia czy okresu rekonwalescencji po wypadku.

Warto pamiętać o wyłączeniach obowiązujących w przypadku AC. Dotyczy to chociażby przypadku, w którym wypadek był umyślny, pojazd nie powinien znajdować się w ruchu, ewentualnie kierujący znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Previous Post
Newer Post
EnglishGermanItalianPolishRussianSpanishUkrainian