Kredyty we frankach swego czasu stały się bardzo popularną formą zaciągania zobowiązań finansowych. Kredyty te wydawały się być bardzo korzystną ofertą, ponieważ kusiły niskimi ratami, zwłaszcza w stosunku do kredytów w złotówkach. Sytuacja zmieniła się wraz ze skokami walut, co doprowadziło do gwałtownego i mocno zyskującego kursu szwajcarskiej waluty. Wraz z wahającym się kursem walut, banki zaczęły naliczać raty w nadmiernej wysokości. W tej sytuacji zaczęto co raz bardziej interesować się kwestią odszkodowań, za tzw. kredyty we frankach szwajcarskich.
Z pomocą w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej, może przyjść szczególnie przepis art. 385¹ k.c., zgodnie z którym postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Warto w tym miejscu wskazać, że w orzecznictwie sądów powszechnych pojawia się zapatrywanie, że wprowadzenie do umowy kredytowej zawieranej na wiele lat, mającej daleko idące konsekwencje dla egzystencji konsumenta, mechanizmu działania kursowego wymaga szczególnej staranności banku w zakresie wyraźnego wskazania zagrożeń wiążących się z oferowanym kredytem, tak by konsument miał pełne rozeznanie konsekwencji ekonomicznych zawieranej umowy (tak m.in. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie o sygn. akt I ACa 1044/19 z dnia 14 sierpnia 2020r.).
Jednocześnie należy nadmienić, że alternatywą do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, może być złożenie reklamacji w banku, trzeba jednak w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że nie jest łatwo uzyskać jakiekolwiek korzyści poprzez reklamację, ponieważ banki niechętnie uznają racje konsumenta i zwracają żądane kwoty.
Sposób dochodzenia praw zależy jednak od samych kredytobiorców i nie ma jednego sposobu na osiągnięcie satysfakcjonującego nas rozwiązania. Warto przy tym dodać, że najlepiej takie kwestie powierzyć prawnikom, którzy specjalizują się w prawie bankowym
i dochodzeniu tego typu roszczeń od placówek bankowych.
podstawa prawna: ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.2020.1740)