fbpx

Czy można starać się o odszkodowanie za śmierć zwierzęcia?

odszkodowanie, śmierć zwierzęcia

 

Tak, jak najbardziej za śmierć zwierzęcia właścicielowi przysługuje odszkodowanie. Co prawda zwierzę nie jest rzeczą, jest żywą istotą, ale w sprawach nieuregulowanych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt do zwierząt znajdują zastosowanie przepisy dotyczące rzeczy. Oznacza to, że osoba odpowiedzialna za śmierć zwierzęcia musi naprawić szkodę. Szkoda ta obejmuje wartość zwierzęcia, która jest zależna przede wszystkim od wieku, gatunku i rasy zwierzęcia. Właścicielowi należy też się zwrot kosztów leczenia, a nawet pochówku zwierzęcia.

Odszkodowanie wypłacanie jest w sytuacji, w której zwierzę zmarło wskutek nieszczęśliwego wypadku, choroby lub zostało poddane eutanazji, o ile wcześniej weterynarz próbował je leczyć lub ratować, jeżeli tylko było to możliwe.

Ponadto, jeżeli śmierć zwierzęcia wywołała krzywdę psychiczną u właściciela lub innych osób związanych emocjonalnie ze zwierzęciem np. członkowie rodziny właściciela psa, to takim osobom przysługuje zadośćuczynienie. 

Previous Post
Newer Post
EnglishGermanItalianPolishRussianSpanishUkrainian