fbpx

Zgodnie z obowiązującymi przepisem art. 39 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami:

1. W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
2. 
W przypadku spłaty części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Co ten przepis oznacza dla kredytobiorców w praktyce?
W sytuacji zaciągnięcia kredytu hipotecznego po dniu 21 lipca 2017 r. (od tego terminu obowiązuje ww. ustawa):

  1. Jeśli został on nadpłacony (kwota nadpłaty nie ma znaczenia), a okres kredytowania w związku z tym został skrócony;

lub

  1. Jeśli kredyt ten został spłacony w całości przed terminem uzgodnionym w umowie kredytowej z bankiem;

może należeć Ci się zwrot części opłat jakie pobrał bank w związku z zawarciem kredytu takich jak:

– marża,
– pobrana prowizja,
–  koszt pośrednictwa,
– koszt przygotowania umowy.

Tymczasem banki zwykle ograniczają się do obniżenia wyłącznie odsetek przewidzianych w umowie kredytowej. Podobną praktykę banki stosowały w przypadku wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. Działo się tak do czasu wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 roku w sprawie C-383/18. Z jego treści jasno wynika obowiązek stosunkowego zwrotu pobranych opłat pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez konsumenta. Banki często wskazują, że nie można tych sytuacji porównywać. Niemniej treść przepisów jest jednoznaczna, a dzięki odpowiedniej argumentacji prawnej można uzyskać zwrot.


Dlaczego warto podjąć ten wysiłek?

W praktyce wartość dodatkowych opłat to nawet kilka procent wartości kredytu.
Na przykład, jeśli wynoszą one 3% kwoty kredytu spłata w maju 2022 r.  kredytu na kwotę 300.000 zł zaciągniętego w listopadzie 2017 r. to możliwość uzyskania zwrotu ponad 7.500 zł.
Nadpłata takiego kredytu o około 50.000 zł to zwrot rzędu nawet 2.000 zł.

 

 

 

Previous Post
Newer Post

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)