fbpx

Stanowisko Prezesa UOKiK z dnia 11 maja 2022 r – zwrot opłat za spłacony lub nadpłacony kredyt hipoteczny.

W dniu 11 maja 2022 r. opublikowane zostało stanowisko Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie należnych klientom banków zwrotów części opłat poniesionych w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jednocześnie UOKiK rozpoczął weryfikację praktyk stosowanych przez 17 banków udzielających w Polsce kredytów hipotecznych.

We wspomnianym stanowisku podkreślono, że każdy kto:

  1. Zaciągnął kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu po dniu 21 lipca 2017 r.;
  2. Nadpłacił ten kredyt (kwota nadpłaty nie ma znaczenia), a okres kredytowania w związku z tym został skróconylub spłacił go w całości przed terminem uzgodnionym w umowie kredytowej z bankiem;

może ubiegać się nie tylko o obniżenie kosztów kredytu o odsetki, lecz także inne koszty kredytu hipotecznego – wśród których wymieniono: pobraną prowizję marżę, koszty pośrednictwa czy przygotowania umowy.

Łącznie w przypadku wielu kredytobiorców może oznaczać to możliwość ubiegania się o zwrot kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych.  Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa UOKiK z dnia 11 maja 2022 r., Bank powinien się rozliczyć z kredytobiorcą według metody liniowej, co pozwala na wyliczenie konkretnej kwoty jakiej możemy oczekiwać od banku.

We wspomnianym stanowisku zauważono, że w do osób, które spłaciły przedterminowo lub nadpłaciły kredyt zastosowanie znajdzie wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 roku wydany w sprawie C-383/18.  Dotyczy on zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego, ale brzmienie art. 25 ust. 1 dyrektywy 2014/17/UE (którego implementację stanowi art. 39 ww. ustawy) oraz art. 16 ust. 1 dyrektywy 2008/48 – w części odnoszącej się do kosztów kredytu, które należy uwzględnić przy dokonaniu redukcji całkowitego kosztu kredytu z uwagi na jego wcześniejszą całkowitą lub częściową spłatę – jest tożsame.

Omówione tu stanowisko Prezesa UOKiK potwierdza możliwość ubiegania się o zwrot opłat, podczas gdy banki ograniczają się dotychczas do przeliczenia wyłącznie należnych odsetek. Porozumienie z bankiem może wymagać tu odpowiedniej argumentacji prawnej. Warto jednak podjąć wysiłek i uzyskać zwrot niemałej kwoty.

Previous Post
Newer Post

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)